Urheilijan polulla – Vaisaari

Urheilijan polulla -juttusarjassamme pääset tutustumaan Turun seudun urheilu- ja liikuntapainotteisiin yläkouluihin. Esittelyvuorossa on tällä kertaa Vaisaaren yläkoulu Raisiossa.

Raisiossa Vaisaaren urheiluyläkoululaiset aloittavat tiistaiaamunsa aktiivisesti aamuharjoitusten merkeissä! Kahdeksas- ja yhdeksäsluokkalaisten on mahdollisuus osallistua vaihtoehtoisesti joko oman urheiluseuran järjestämiin aamutreeneihin tai yleisvalmennukseen liikunnanopettajan johdolla.

Jalkapalloilijat Niklas Lehtiö ja Ida Laurila ovat saapuneet jalkapallon aamuharjoituksiin Raision LähiTapiola Areenalle ja ottavat tatsia jo palloon ennen varsinaisen treeniajan alkua.

– Jalkapallossa parasta on joukkuehenki ja yhdessä voittaminen. Olen ollut aina joukkueurheilija ja aikaisempia harrastuksia on ollut sen takia mm. ringette. Jalkapallo tuntuu kuitenkin omalta lajilta ja toivottavasti pääsisin pelaamaan joskus vielä kansallista liigaa, Ida kertoo.

Niklas on samaa mieltä Idan kanssa ja kertoo, että jalkapallo on kivaa ihan jokaisella kerralla, kun sitä pääsee pelaamaan ja harjoittelemaan. Oman urheiluseuran järjestämien harjoitusten lisäksi onneksi myös koulu mahdollistaa nuorille urheiluluokkalaisille mahdollisuuden niin laji- kuin oheisharjoitteluunkin.

Vaisaaren koulussa urheiluluokkalaisen kouluviikko pitää sisällään 6–10 tuntia harjoittelu- ja liikunta-aikaa. Tämän lisäksi koulussa tuetaan urheilijoiden kokonaisvaltaista kehittymistä mm. Olympiakomitean linjausten mukaisella yleisvalmennuksella sekä Kasva Urheilijaksi -valinnaisaineella.

Urheilijan arkirytmi voi kuulostaa kiireiseltä, mutta motivaatio urheiluun ja koulunkäyntiin säilyy kuulemma hyvänä esimerkiksi tiiviin luokkahengen ansiosta. Päivittäiset ratkaisut ja aikataulutus helpottavat myös urheiluluokkalaisen arkea.

– Arjessa jaksaa hyvin, kun muistaa pitää välipaloja mukana ja syödä aina koululounaalla hyvin. Olen oppinut, että jokaisen harjoituksen jälkeen on aina hyvä syödä heti jotain välipalaa, jotta palautuu ja jaksaa, Niklas kertoo.

– Läksyt kannattaa mahdollisuuksien mukaan tehdä aina heti koulun jälkeen, jotta iltatreenien jälkeen voi rauhoittua iltatoimille tai pitää vapaata, Ida vinkkaa.

Kumpikin tuntuu nauttivan urheilusta, sillä myös vapaa-aika pitää sisällään palauttavaa liikuntaa, kavereiden kanssa potkimista, lenkkeilyä sekä pyöräilyä.

Myös jääkiekkoilija Niilo Peltonen urheilee mielellään myös vapaa-ajallaan ja monesti omien harjoitusten lisäksi kavereiden kanssa tulee vietettyä aikaa esimerkiksi padelia pelaten tai Raision jäähallin jäällä höntsäillen.

Tiistaiaamut alkavat Niilolla myös Raision jäähallilla, sillä hän osallistuu jääkiekon seuravetoisiin aamuharjoituksiin. Kentällä on yhtä aikaa sekä yläkouluikäisiä että toisen asteen urheilijoita, joten tehoja ja vauhtia riittää kaukalossa.

– Tykkään aamuharjoituksista, sillä sen jälkeen lähtee aina kouluun hyvällä mielellä ja energialla. Tosin muutenkin koulussa on mukavaa, sillä tykkään oppia uutta.

Vaisaaressa urheiluluokan oppilaiden lukujärjestys on laadittu niin, että se mahdollistaa kahtena kouluaamuna mahdollisuuden osallistua koulupäivän aikaisiin aamuharjoituksiin. Tämän lisäksi liikuntaluokan viikko koostuu opetussuunnitelman mukaisista perusliikuntatunneista ja valinnaisesta liikunnasta.

– Urheiluluokalla arki toimii hyvin ja on kiva, kun koulussa, kotona sekä seuraharjoituksissa ymmärretään meidän urheilijoiden arkea. Välillä läksyille meinaa jäädä liian vähän aikaa illalla, mutta onneksi äiti jaksaa usein tukea ja auttaa niissä!

Niilo haaveilee tulevaisuudessa urheilusta ammattina, mutta sitä ennen jääkiekkoilijalla tuntuu olevan myös muut suunnitelmat selvillä.

– Olen kuullut, että Turun ammatti-instituutissa voisi jatkaa hienosti urheilun ja koulunkäynnin yhdistämistä, joten luultavasti haen sinne peruskoulun jälkeen. Onneksi kuitenkaan ihan vielä ei tarvitse tehdä päätöksiä, sillä Vaisaaressa on vielä hetki aikaa edessä, kasiluokkalainen hymähtää.